Blog lifestylowy

Kawa czy herbata ?

Kawa czy herbata ?
Kawa czy herbata ? Takie pytanie zadaję sobie od razu po przebudzeniu. I oczywiście zazwyczaj wybieram kawę, której smakiem raczę się jeszcze kilka razy w ciągu dnia.
 
Ponieważ należę do zagorzałych kawoszy, w dzisiejszym wpisie chciałam Wam przedstawić kilka ciekawostek odnośnie picia kawy, która jest drugim najpopularniejszym na świecie napojem bezalkoholowym, zaraz po herbacie.

Jak się okazuje kawa była znana w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e., gdzie spożywano owoce kawowca gotowane z dodatkiem masła i soli. W XIII lub XIV wieku kupcy arabscy przywieźli ją do Jemenu, który dziś jest producentem najdroższej kawy. Do Europy trafiła na początku XVII wieku, a do Polski pod koniec tego wieku. I w bardzo krótkim czasie stała się niemal naszym napojem narodowym.
 

Najwięcej kawy w Europie piją Skandynawowie, którzy spotykają się przy niej towarzysko. Uważa się nawet, że amerykańskie coffee breaks  zapoczątkowali w XIX wieku imigranci z Norwegii.

W USA zamawiając kawę, zwrócimy uwagę na jej ilość. Amerykańska small coffee to odpowiednik naszej kawy średniej lub dużej. Ponadto Amerykanie lubią kawę rozcieńczać z czego wzięła się słynna caffe americano.
 
We Włoszech lista rodzajów kawy jest bardzo długa o czym zresztą przekonaliśmy się sami, będąc kilka lat temu w Wenecji ( polecam Sposób na Wenecję oraz Weneckie zakątki ). Może być to espresso, macchiato, lungo, czy ristretto. Bardzo lubię zwłaszcza espresso, a takie jakie piłam w Wenecji ciężko znaleźć u nas. Choć przyznam, że kiedyś będąc przejazdem w Warszawie w sprawie wynajmu mieszkań ( przy okazji polecam k2assetmanagement.pl )  trafiłam na espresso prawie idealne w jednej z tamtejszych restauracji.

Brytyjczycy, znani z zamiłowania do herbaty, coraz częściej piją kawę. Jest ona zawsze świeżo zmielona i aromatyczna, ponieważ kupuje się ją w ziarnkach.
 
W kawie po irlandzku natomiast znajdziemy procenty, ponieważ dodają do niej whisky, brązowy cukier i bitą śmietanę. Podobnie w kawie po hiszpańsku, gdzie poczujemy smak sherry, po rosyjsku – odrobinę wódki, a po francusku odrobinę koniaku.

jak podawana jest kawa i herbata zagranicą, ciekawostki dotyczące kawy i herbaty

Podobno istnieją dowody naukowe na to, że herbata bardziej pobudza niż kawa, ale ja i tak zdecydowanie pozostaję wierna kawie, choć dobrej herbaty również lubię się napić.

Picie herbaty najbardziej rozpowszechnione jest z kolei w Japonii, gdzie przybiera formę ceremoniału zwanego chaji. Obejmuje on wiele zasad i rytuałów, które wymagają długiej nauki.

Poza Japonią picie herbaty celebruje się również w Mauretanii i Nigrze. Tam ceremoniał podawania herbaty ma charakter trzyczęściowy – mała filiżanka podawana bez cukru  symbolizuje trudności życiowe. Filiżanka druga z miętą i cukrem jest symbolem poprawy warunków życia po zawarciu małżeństwa, natomiast trzecia filiżanka jest symbolem słodyczy życia, gdy w małżeństwie pojawią się dzieci.
Z kolei w krajach Ameryki Południowej, podobnym do herbaty napojem jest yerba mate. Ten gorzki napój przygotowuje się z naparu suszonych liści rośliny ostrokrzewu paragwajskiego.

A wy co najczęściej pijecie w towarzystwie?  Kawę czy herbatę ? Piszcie w komentarzach 🙂

Zdjęcie: pixabay.com

WARTO PRZECZYTAĆ:

Piękne zęby na lata

Box kosmetyczny THINK PINK

” Love Vegan . Gotowy jadłospis na 21 dni ” – recenzja

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


11 thoughts on “Kawa czy herbata ?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial