Blog lifestylowy

” Spaceman ” Mike Massimino – recenzja

” Spaceman ” Mike Massimino – recenzja

W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam recenzję książki pt. ” Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze oko na Wszechświat „, której autorem jest wybitny astronauta Mike Massimino. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora, a jej premiera odbyła się 1 marca 2018 r.

” Spaceman ” jest autobiografią Mike’a Massimino, który jest 411 człowiekiem, jakiemu udało się polecieć w kosmos. Jego droga na orbitę wcale nie była jednak łatwa. Musiał stawić czoło licznym przeciwnościom, jednak cel jaki sobie wyznaczył, wart był największego wysiłku.

W książce Massimino szczegółowo relacjonuje swoje doświadczenia kosmiczne, umieszczając czytelnika w skafandrze, z całym ekwipunkiem niezbędnym do życia w mikrograwitacji. Opisuje surrealistyczny cud i piękno swojego pierwszego spaceru kosmicznego, ale i tragedię utraty przyjaciół w wypadku promu Columbia.

 

 

Spaceman książka recenzja blog

 

 

Massimino pochodził z robotniczej rodziny z Long Island. Jego marzenie o zostaniu astronautą zrodziło się w dniu, w którym Nail Armstrong wylądował na Księżycu. Był wówczas siedmioletnim chłopcem. Od tej pory kosmos stał się jego obsesją. Chodząc do szkoły rozmawiał wyłącznie o lotach kosmicznych i jak sam stwierdził, „stał się absolutnym ekspertem w tej dziedzinie”. Marzył aby polecieć na Księżyc ale była to tylko fantazja. A pomysł wstąpienia do NASA i odbycia lotu w kosmos był czymś nieprawdopodobnym i wręcz nierealnym. Tym bardziej, że Mass nie miał zbyt wielkich predyspozycji aby zostać astronautą. Nie umiał dobrze pływać, nie miał na sobie tkanki tłuszczowej i nie znosił wysokości. Poza tym nie znał nikogo, kto mógłby mu doradzić, do jakiej szkoły powinien się udać i jakie umiejętności powinien posiąść, aby jego marzenie mogło się spełnić.

Mass jednak nie poddał się i postawił wszystko na jedną kartę. Najpierw skończył Szkołę Inżynierską Uniwersytetu Columbia, a następnie Massachusetts Institute of Technology ( MIT ), gdzie uzyskał tytuł magistra, a następnie doktora. Później próbował swych sił aplikując do NASA. Mimo bardzo dobrych kwalifikacji, dopiero przy trzecim podejściu udało mu się zrealizować swój cel i marzenie – został astronautą.

Massimino służył w NASA jako astronauta w latach 1996 – 2014 i dwukrotnie poleciał w kosmos. Pierwszą misję STS-109 odbył wahadłowcem Columbia w marcu 2002 roku, a drugą STS-125 promem Atlantis w maju 2009 roku. Były to dwa ostatnie loty serwisowe do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Mike stał się pierwszym człowiekiem, który tweetwał z kosmosu, i ostatnim, który pracował we wnętrzu teleskopu Hubble’a. Razem z kolegami z załogi ustanowił zespołowy rekord: w sumie spędzili najwięcej czasu na spacerach w przestrzeni kosmicznej podczas pojedynczej misji wahadłowca.

Po wystąpieniu z NASA jesienią 2014 roku, został etatowym profesorem Uniwersytetu Columbia. Od czasu do czasu grywa również samego siebie w serialu „Teoria wielkiego podrywu”. Ponadto pojawia się w telewizji, w wieczornych programach publicystycznych, wiadomościach i filmach dokumentalnych.

 

Przyznam, że mimo iż nie jestem miłośnikiem lotów kosmicznych, książka ” Spaceman ” wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, a historia Mike’a Massimino stała się dla mnie inspiracją i zachętą do realizacji marzeń, bo: ” W życiu ważne jest, żeby mieć pasję, coś, co naprawdę uwielbia się robić. Wtedy czerpiesz radość z faktu, że budzisz się co rano i to robisz” ( Neil Armstrong )

 

 

Spaceman książka o kosmosie recenzja blog

 

 

 

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

” Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą ” – recenzja
” Pomysł na dobre życie ” – Mallika Chopra – recenzja

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial