Blog lifestylowy

” Odwrócone ” Hayley Chewins – recenzja

” Odwrócone ” Hayley Chewins – recenzja

” Odwrócone ” to jedna z propozycji Wydawnictwa IUVI, której premiera odbyła się 24 kwietnia 2019 r. To pierwsza powieść autorki Hayley Chewins, będąca jej debiutem literackim skierowanym dla młodych czytelników.

 

” Odwrócone ” – opis:

„Wymamrotałam modlitwę, którą powtarzałyśmy, odkąd nauczyłyśmy się mówić:
– Niech zapomnę, że mam oczy. Niech zapomnę, że jestem sobą. […]
Byłam jedną z odwróconych i wiedziałam, że muzyka należy do Mistrzów”.

Dwunastoletnia Delphernia całe życie spędziła w klasztorze, którego kamienna kopuła, zgodnie z prawem miasta Blajbakan, odgradza odwrócone dziewczęta od morza, nieba, świata… Na zewnątrz Mistrzowie – wyłącznie chłopcy i mężczyźni – grają muzykę. W środku odwrócone w milczeniu, bez słowa, przemieniają tę muzykę w złoto. Matka Dziewięć nazywa to wytwarzaniem migotu.

Delphernia jednak nie umie wytwarzać migotu. I woli śpiewać, zamiast milczeć.

Gdy do klasztoru przybywa Mistrz, który nie zachowuje się jak Mistrz, dziewczyna ma szansę wyrwać się ze swojego więzienia. Na zewnątrz, poza murami klasztoru, morze dyszy jak dzikie zwierzę, niebo spogląda z góry tysiącami gwiazd przypominających oczy, a tajemniczy ogród ma liście ostre jak szpony. Delphernia poznaje księcia mówiącego cytatami z poezji oraz dziewczynę o zadziwiającej odwadze i niezależności. Uwikłana w rozgrywki złowieszczo milczącego Kuratora i nieprzeniknionej królowej, Delphernia pojmuje, że choć uwolniła się z klasztoru, w Blajbakanie nigdy nie będzie wolna.

Blajbakan zaś nie stanie się wolny bez niej.

 

Odwrócone nowosci wydawnicze 2019 opinia

 

Tak jak wyżej wspomniałam ” Odwrócone ” to powieść skierowana dla młodszych czytelników zwłaszcza lubiących powieści z zakresu fantastyki. Już od pierwszych stron autorka przenosi nas w baśniowy świat, przepełniony muzyką, przedstawiając życie dwunastoletniej Delphernii zamkniętej w klasztorze, w którym obowiązują surowe reguły. Jego mieszkanki od najmłodszych lat uczone są pokory, milczenia, posłuszeństwa i dostosowania się do reszty grupy. Odgrodzone są od morza, nieba i całego świata, a ich jedynym zadaniem jest wytwarzanie migotu, czyli złota. Delphernia jest jednak inna, nie potrafi wytwarzać migotu, bo woli śpiewać (co w klasztorze jest zakazane). Jest typem buntowniczki, która zamiast milczeć woli walczyć o wolność i własne marzenia. Szansą do ucieczki staje się dla niej przyjazd Mistrza do klasztoru. Czy uda się Delphernii wyrwać ze swego więzienia i zrealizować własne marzenia? Jak poradzi sobie w świecie, który czeka na nią za murami klasztoru ? Jak potoczą się jej dalsze losy ?

” Odwrócone ” to wartościowa powieść o odwadze i chęci odmiany własnego życia. Książka niewątpliwie zmusza do refleksji nad sensem naszego życia oraz nad tym czy warto mieć marzenia i dążyć do ich realizaci nawet wbrew innym. Myślę, że jest to doskonała propozycja na letnie popołudnia. Polecam i zachęcam do lektury.

 

 

Odwrócone hayley chewins opinia

 

 

 

 

WARTO PRZECZYTAĆ:
Majowe nowości wydawnicze
„Zielony pokój ” niesie relaks i spokój
Nowoczesne meble designerskie

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


1 thought on “” Odwrócone ” Hayley Chewins – recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial