Blog lifestylowy

Cuda i dziwy Dolnego Śląska

Cuda i dziwy Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to cudowna kraina, pełna niesamowitych miejsc z bardzo ciekawą historią, przepełnionych magią. Kraina ciągnie się od granicy z Górnym Śląskiem i Opolszczyzną po Sudety i zachodnią granicę naszego kraju, a od północy z województwem wielkopolskim i lubuskim.

Masyw Ślęży

Już w okolicach Wrocławia spotykamy jedną z największych atrakcji tego regionu, a jest nim Góra Ślęża, a właściwie cały jej masyw. To  wygasły wulkan górujący nad okolicą, o niesamowitej historii. Już w okresie neolitu był miejscem kultu. Odprawiały się tam religijne obrzędy o czym przypominają kamienne ołtarze i dziwne kamienne kręgi. Wejście na Ślężę jest somo w sobie ciekawe i ekscytujące. Możemy tam się dostać różnymi drogami dostosowanymi do każdego turysty, również tych z małymi dziećmi. Po drodze spotykamy kamienne posągi jak niedźwiedzie, kobietę z rybą, czy różne obeliski z pradawnych czasów. W kilku miejscach natykamy się na leśne źródła z leczniczą wodą. Trzeba pamiętać, że w tym miejscu jest źródło niesamowitej energii, która wpływa bardzo pozytywnie na nasz organizm.

Kotlina Kłodzka

Cała Kotlina Kłodzka to niesamowita kraina pełna historycznych budowli i miejsc gdzie można się przenieść w czasie.

Innym ciekawym miejscem na mojej liście  podróży jest Złoty Stok ze swoją kopalnią złota. Jest tu pokazana ciężka praca górników i warunki w jakich musieli pracować w przeszłości. Możemy też popłynąć łódką podziemną rzeką, samemu wypłukać drobinki złota, czy wybić pamiątkową monetę. To naprawdę wspaniała przygoda dla nas, a przede wszystkim dla naszych dzieci.  Zresztą na Dolnym Śląsku złota można szukać nie tylko w Złotym Stoku. Są inne ciekawe miejsca jak górskie potoki, gdzie przy odrobinie szczęścia trafisz na prawdziwe skarby.

Kotlina Kłodzka to także wspaniałe historyczne miasta jak Kłodzko ze swoim zabytkowym rynkiem, miniaturą mostu Wacława w Pradze i warowną twierdzą górująca nad miastem. Bystrzyca Kłodzka z odnowioną rewelacyjną starówką, warowną bramą i wspaniałymi widokami. To także uzdrowiska jak Polanica, Duszniki, czy Kudowa. Wszystkie z cudownymi deptakami i pijalniami wód leczniczych.

Wszystko to jest otoczone niesamowitymi górami z zagadkowymi miejscami jak np. Błędne Skały, w których naprawdę można pobłądzić, a wtedy jedynym kto może cię z nich wyprowadzić jest Duch Gór słynny Liczyrzepa. Zresztą jak głosi legenda był on stwórcą tych skał i gór.

Ta moja pierwsza podróż po Dolnym Śląsku to dopiero początek wspaniałej przygody. Przede mną takie atrakcje jak okolice Wałbrzycha z Zamkiem Książ, okolice Srebrnej Góry z tajemnicą twierdzy Walim z Kompleksem „Riese”. W trakcie mej następnej podróży chcę poznać  całą Kotlinę Jeleniogórską z setkami zamków i pałaców, takich miejsc jak Mała Japonia w Przysiece, a także wspaniałe i tajemnicze Karkonosze. Myślę, że wy tym pomoże mi strona Mała Japonia https://www.malajaponia.pl/co-warto-zobaczyc-na-dolnym-slasku/ , na której znalazłam ciekawe opisy miejsc, które chcę zobaczyć i poznać.

Jak widzicie Dolny Śląsk to przygoda nie na jedne wakacje. To może być przygoda na całe życie .

Już teraz wiem, że można pokochać Dolny Śląsk całym sercem.

Zdjęcie: pixabay.com

WARTO PRZECZYTAĆ:

Brenna – nowy letni kurort

Park Krasnala w Nowej Soli

Srebrny Glob w Zielonej Górze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


6 thoughts on “Cuda i dziwy Dolnego Śląska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial