Blog lifestylowy

Uroki starego Tbilisi

Uroki starego Tbilisi

Tegoroczne wakacje spędziliśmy całą rodziną w Gruzji – malowniczym kraju słynącym z pięknych widoków, niezwykłej gościnności jego mieszkańców, dobrego wina oraz smacznego, zdrowego jedzenia. Zwiedziliśmy wiele pięknych zakątków, od morza aż po góry. Przeżyliśmy wiele wspaniałych wypraw, które niewątpliwie zapamiętamy do końca życia.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w letnim kurorcie Batumi, o czym dowiecie się w kolejnych wpisach. Moją relację postanowiłam jednak zacząć od stolicy Gruzji – Tbilisi, a właściwie od pełnej uroku dzielnicy Abanotubani i placu Gorgasalego należących do starego Tbilisi. 

Abanotubani i plac Gorgasalego zachwyciły nas wieloma wspaniałymi zabytkami, ciekawą architekturą i niepowtarzalnym klimatem.  Na uwagę zasługują liczne łaźnie siarkowe z charakterystycznymi kopułami. Nas najbardziej zachwyciła Łaźnia Orbeliani, wyłożona niebieskimi płytkami, przypominającymi architekturę perską. Warto przespacerować się malowniczą doliną wśród skał do wodospadu. Tu uwagę przyciągają również domy położone na skałach tuż nad przepaścią z uroczymi ażurowymi balkonami, bardzo charakterystycznymi dla budownictwa gruzińskiego. Ciekawie wyglądają także betonowe posadzki , szlifowane na „wysoki połysk”, które mogą dobrze wyglądać  przez długie wieki. Takie podłogi wykonywali prawdziwi mistrzowie ale i dziś można je zrobić , i odnawiać w nowych technologiach o czym możecie się dowiedzieć  na stronie  https://vawnik.com/ .  

 

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć z naszego wyjazdu zapraszam na nasz Instagram

 

Tbilisi wakacje z dziecmi gruzja 2021
Tbilisi atrakcje 2021
Tbilisi co warto zwiedzic 2021
Tbilisi piekne widoki

Tbilisi ciekawe miejsca
Tbilisi stolica gruzji atrakcje 2021

WARTO PRZECZYTAĆ:

Na chorwackim wybrzeżu – Umag

Sposób na Wenecję

Weneckie zakątki

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


4 thoughts on “Uroki starego Tbilisi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial