Blog lifestylowy

A jednak coś pozostaje – pałace oleśnickie

A jednak coś pozostaje – pałace oleśnickie

W dniu dzisiejszym, chciałam Wam przedstawić trochę spóźnione (jak widać) zdjęcia przedstawiające pałace w powiecie oleśnickim, a właściwie to co z nich pozostało…
Zacznę od miejscowości Goszcz pod Twardogórą, w której stoją ruiny rokokowego pałacu, którego pierwowzorem jest słynny Palais Marschall w Berlinie. Został on wzniesiony przez hrabiego Heinricha Leopolda von Reichenbacha w latach 1750 – 1755.  Niestety w 1947 roku spłonął w wyniku umyślnego podpalenia. Z dawnych zabudowań zachował się jedynie barokowy kościół, a także dawna wozownia. Pomimo że są to ruiny, to warto je zwiedzić po to by sobie uświadomić jak dawniej można było budować i mieszkać. Nawet w takim stanie budowle te robią wrażenie.

 

Kolejny pałac zbudowany około połowy XIX wieku znajduje się w miejscowości Boguszyce. Prawdopodobnie wzniesiony został wg projektu Wolffa ze Szczodrego, a jego architektura nawiązuje do angielskiego stylu Tudorów. Szkoda, że obecnie możemy oglądać już tylko ruiny, a podobno jeszcze nie tak dawno odbywały się tu huczne bale.
 

Trzeci, późnobarokowy pałac niestety też  zrujnowany stoi w miejscowości Brzezinka pod Oleśnicą. Dawniej był oryginalnym i okazałym zespołem pałacowo – ogrodowym. Powstawał od 1725 roku aż do 1740 prawdopodobnie wg projektu Johanna Blasiusa Peintnera. Dziś po dawnym ogrodzie pozostały tylko rzeźby, które zdobią ogród pałacu królewskiego w Wilanowie, a cała reszta pałacu niszczeje i chyli się ku upadkowi. 

Jak widzicie nawet w ruinach jest minione piękno, które warto dostrzec. Czasami jest to jakiś detal, rzeźba czy kolumna, coś co świadczy o minionej świetności. Te obrazy wprawiają mnie w zadumę o przemijaniu, a jednocześnie wzbudzają pragnienie by coś po nas pozostało. Choćby piękna ruina:)

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


23 thoughts on “A jednak coś pozostaje – pałace oleśnickie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial