Blog lifestylowy

” Cyfrowi rodzice ” – recenzja książki

” Cyfrowi rodzice ” – recenzja książki
W dzisiejszym wpisie, chciałam Wam przedstawić recenzję książki pt.: ” Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym „, której autorem jest Yalda T. Uhls. Przedstawiony poradnik  miał swoją premierę 18 maja br. o czym pisałam Wam we wcześniejszym wpisie ( klik ). 

http://www.swiatwkolorzeblond.com/
Myślę, że na początku warto wspomnieć kilka słów o autorce przedstawionego poradnika, która jest uznanym psychologiem dziecięcym, badaczem i czołowym ekspertem z dziedziny wpływu mediów na dzieci, a prywatnie matką dwójki nastolatków. Całą karierę zawodową poświęciła mediom, a swoją wiedzą i doświadczeniem postanowiła podzielić się w książce ” Cyfrowi rodzice „.
 
Jednym z celów przedstawionej książki jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak cyfrowy świat wpływa na dzieciństwo ? Czy pod wpływem cyfrowego świata dzieciństwo zmienia się na gorsze, czy na lepsze ? A jeśli tak, to w jaki sposób ? Daje również wskazówki jak my, rodzice możemy przystosować się, by pomóc dzieciom przetrwać w cyfrowej erze.

Książka składa się z trzech części, zatytuowanych kolejno: „Podstawy”, „Media społecznościowe” i „Nauka „.
Część pierwsza skierowana jest do rodziców, którzy są zainteresowani tematem korzystania ze sprzętu multimedialnego przez dzieci w wieku poniżej 2 lat. Część druga na pewno zainteresuje rodziców dzieci w wieku 10 – 12 lat, którym nieobce są media społecznościowe. Natomiast część trzecia na pewno zaciekawi wszystkich , zwłaszcza pedagogów  najnowszymi badaniami na temat korzystania z nowych technologii w szkole.
http://www.swiatwkolorzeblond.com/
Książka ” Cyfrowi rodzice ” zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Jest napisana w sposób przystępny i przejrzysty. Każdy rozdział stanowi odrębną całość, dlatego można w pierwszej kolejności przeczytać to co nas najbardziej interesuje, niekoniecznie chronologicznie.
W książce podane są ciekawe badania naukowe, a ich rezultaty często zaskakują ( np. jak się okazuje alkohol, papierosy czy narkotyki są w obecnych czasach mniej powszechne niż były w poprzednich pokoleniach ).
Autorka w każdym rozdziale analizuje jeden temat związany z mediami i dziećmi, odwołując się do odpowiednich badań z zakresu nauk społecznych. Dużym plusem jest zamieszczone na końcu każdego rozdziału podsumowanie badań naukowych i porady w pigułce. Cenne są również porady praktyczne, liczne przykłady i anegdoty.
Dla mnie, jako mamy 2 córek w wieku do 5 lat, najbardziej interesujące okazały się dwie pierwsze części książki, a w szczególności rozdziały „Czas przed ekranem – niemowlęta i małe dzieci” oraz „Media społecznościowe a życie towarzyskie”.
Myślę, że mogę polecić ją wszystkim rodzicom, którzy podobnie jak ja chcą poznać prawdziwy (oparty na badaniach i doświadczeniach) bilans plusów i minusów, a także szans i zagrożeń wynikających z korzystania przez nasze dzieci z internetu.  

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


6 thoughts on “” Cyfrowi rodzice ” – recenzja książki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial