Blog lifestylowy

Dom pasywny – co warto wiedzieć przed budową ?

Dom pasywny – co warto wiedzieć przed budową ?

Dom pasywny czy inaczej dom ekologiczny i energooszczędny, to coraz bardziej rozpowszechniający się trend w polskim budownictwie, który być może już niedługo stanie się u nas standardem.

Jak się okazuje, coraz więcej z nas budując lub remontując dom, zwraca uwagę na to, aby stworzyć miejsce przyjazne nie tylko dla rodziny ale także dla środowiska. Dlatego w dzisiejszym wpisie, przedstawię Wam kilka wskazówek jak budować dom energooszczędny.

 

Lokalizacja – główny czynnik atrakcyjności domu

 

Budując dom pasywny warto zwrócić uwagę na lokalizację. Najlepiej wybierać przedmieścia z zadrzewionymi alejami, parkami i otwartą przestrzenią, aby cieszyć się zielenią i podnieść jakość swojego życia. Przy wyborze lokalizacji ważną sprawą są również takie czynniki jak:

  • nasłonecznienie, z uwagi na czerpanie ciepła z energii słonecznej,
  • ukształtowanie terenu, najlepiej gdyby osłaniał nas od północnych wiatrów jakiś pagórek lub ściana lasu,
  • dostęp do cieków wodnych, gdzie można zastosować pompy ciepła czy naturalne schładzanie powietrza w upalne lato,
  • odpowiednie zorientowanie naszego domu w stosunku do róży wiatrów.

 

Z czego zbudować dom pasywny ?

 

Podczas budowy należy używać materiałów przyjaznych dla naszego zdrowia i środowiska, ponieważ to z czego zbudujemy dom, każdego dnia będzie oddziaływać na nasz organizm i wpływało na samopoczucie. Do materiałów ekologicznych zalicza się m.in. drewno najlepiej konserwowane naturalnymi środkami jak woski czy politury na bazie  żywicy. Jeśli metale, to te które nie reagują  z naszym organizmem. Materiały ceramiczne o odpowiednio wysokim współczynniku izolacji termicznej, zaprawy wapienne i cementowe zmieszane z wypełniaczami maturalnymi, farby i wykończenia o niskiej lub zerowej zawartości lotnych zanieczyszczeń, a także płyty wiórowe i dykta.

Szeroką ofertę materiałów budowlanych możecie znaleźć na stronie http://www.elgrom.pl/ . Proponowany asortyment towarów umożliwi Wam budowę domu od fundamentów, aż po dach. Niewątpliwym plusem jest również doradztwo oraz wycena potrzebnych materiałów na podstawie projektu budowlanego, a także baza transportowa za przystępną cenę.

 

Jak izolować dom pasywny ?

 

Dobra izolacja to podstawa, ponieważ dzięki niej możemy wyregulować i ustabilizować temperaturę wewnątrz domu. W tym celu dobrym rozwiązaniem są okna z szybą zespoloną, które zmniejszają utratę ciepła lub okna żaluzjowe, które poprawiają wentylację w letnie dni.

Budując dom pasywny należy zwrócić również uwagę na rozwiązania, dzięki którym zmniejszymy zależność systemów ogrzewania i chłodzenia od elektryczności. W tym celu warto postawić na okna dachowe, ponieważ odpowiednio otwierane, poprawią przepływ i jakość powietrza w domu. Ponadto pozwolą cieszyć się naturalnym światłem nawet kilkanaście godzin dziennie. Jeśli jest to możliwe to stosować alternatywne źródła energii jak ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczna do podgrzewania wody czy ogrzewanie domu oparte na pompach cieplnych. Najprostszym rozwiązaniem poprawiającym standard powietrza dostarczanego do naszych pomieszczeń, na które jest stać prawie każdego kto buduje dom jest filtr żwirowy. Myślę, że rozwinę ten temat w innych wpisach, bo warto szczególnie przy budowie domu pasywnego.

 

Malowanie – na co zwrócić uwagę ?

 

Malując dom, należy dokładnie wyliczyć potrzebną ilość farb, tak aby nie gromadzić resztek. W sklepach budowlanych możemy liczyć na porady ze strony pracowników, ile farby kupić. Ponadto należy wybierać takie farby i grunty oparte na naturalnych składnikach lub takich, które mają małą zawartość substancji mogących powodować alergie czy nowotwory. Informacje na temat ich składu i ewentualnego wpływu na zdrowie i środowisko powinniśmy znaleźć na etykietach umieszczonych przez producenta.

 

 

dom pasywny jak izolować

 

 

Pomimo tego, że dom pasywny z uwagi na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i technologii jest stosunkowo drogi w budowie to w trakcie wieloletniego użytkowania koszty te całkowicie się zwracają. Jednocześnie poprzez znaczne uniezależnienie się od dostaw energii konwencjonalnej obniżamy koszty jego utrzymania i tak naprawdę jesteśmy „Panem we własnym domu”.

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


9 thoughts on “Dom pasywny – co warto wiedzieć przed budową ?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial