Blog lifestylowy

Zdrowa dieta – kilka wskazówek

Zdrowa dieta – kilka wskazówek

Każda z nas marzy o pięknej, smukłej sylwetce. Może nam w tym pomóc dobrze zbilansowana, indywidualnie dostosowana do naszych potrzeb i stylu życia  – zdrowa dieta.

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam najważniejsze założenia, którymi powinniśmy kierować się układając swój jadłospis, tak aby korzystnie wpływał na nasze zdrowie i sylwetkę.

Od czego zależy zdrowa dieta ?

Układając jadłospis powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • ilość jedzenia,
  • składniki posiłku,
  • sposób jedzenia,
  • pory dnia przeznaczone na posiłek.

Ilość jedzenia

Chcąc prawidłowo skomponować dietę, należy wziąć pod uwagę ilość pokarmu, którą dostarczamy do organizmu. Jak się okazuje, nawet ludzie jedzący warzywa gotowane na parze skarżą się na niestrawność. Dlatego powinniśmy jeść często ale niewielkie porcje. Oczywiście najbardziej obfite powinno być śniadanie, które ma nam dostarczyć energii na cały dzień.

Sposób jedzenia

W zdrowej diecie ważne jest, aby wolno jeść. Udowodniono, że jedzenie w pośpiechu, czyli połykanie zbyt dużych kawałków jedzenia, organizm trawi z trudnością. Dlatego warto wyrobić sobie zdrowy nawyk aby jedząc, rozdrabniać pokarm do momentu kiedy przestaniemy czuć jego smak.  Jako ciekawostkę podam Wam fakt, że według standardów dietetyków japońskich każdy kęs pokarmu powinien być pogryziony co najmniej 200 razy.

Składniki posiłku

Powinniśmy pamiętać o tym, aby nie łączyć na raz zbyt wielu składników, np. białek i węglowodanów gdyż mają one zupełnie różne drogi trawienia.

Korzystne dla naszego zdrowia i sylwetki są połączenia takie jak: węglowodany i tłuszcze oraz białka i tłuszcze. Produkty bogate w białka to m.in. chude mięso, drób, jajka, jogurty, ryby. Produkty bogate w węglowodany i skrobię to np. ryż, pieczywo, makarony, kasze, ziemniaki. Szczegółowe zasady łączenia produktów żywnościowych ze sobą określa nauka zwana tropologią.

Pory dnia i pory posiłków

Jak się okazuje większość z nas najlepiej trawi rano. Potem aktywność trawienna wzrasta w południe (pomiędzy 12.00 a 13.00). To dobra pora na zjedzenie konkretnego posiłku, który da nam siłę na resztę dnia. Dobrze trawimy również około 15.00. Natomiast nasza aktywność trawienna spada po 17.00, dlatego wówczas nie powinniśmy myśleć już o obfitych posiłkach.

Obecnie coraz częściej dietetycy podnoszą kwestię dobroczynnego działania postu czyli całkowitego powstrzymania się od przyjmowania pożywienia. Pozostajemy np. przez 24godziny na wodzie z minerałami. Udowodniono, że taki dobowy post znany zresztą od tysięcy lat, regeneruje nie tylko nasz układ trawienny ale również cały organizm, a jednocześnie nie ma żadnych skutków ubocznych.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam w skomponowaniu zdrowego jadłospisu. Oczywiście jeśli potrzebujecie profesjonalnej porady, warto odwiedzić dietetyka, który ułoży dla Was spersonalizowaną dietę. Jeśli natomiast brakuje Wam czasu na wizytę w gabinecie, myślę że ciekawym pomysłem jest również dieta online dzięki której uzyskacie indywidualny program dietetyczny bez wychodzenia z domu. Jest to niewątpliwie ciekawa opcja dla osób zabieganych chcących zadbać o swoją sylwetkę. Zamawiając dietę online otrzymujemy możliwość stałego kontaktu z dietetykiem, który na bieżąco odpowie na nasze pytania i będzie kontrolował przebieg naszej diety.

zdrowa dieta skuteczne odchudzanie

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


21 thoughts on “Zdrowa dieta – kilka wskazówek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial