Blog lifestylowy

Wielkanocne smakołyki

Wielkanocne smakołyki
W dzisiejszym wpisie trochę historii na temat wielkanocnych smakołyków.
W dawnej Polsce Wielkanoc była równie wielkim świętem kulinarnym jak Boże Narodzenie. Pieczono tyle babek  i mazurków, aby wystarczyło do Zielonych Świątek. Brak tych smakołyków na świątecznym stole świadczył o nieposzanowaniu tradycji i lenistwie gospodyni.
Babki
Są typowo polskim specjałem. Staropolskie babki imponowały wielkością, a największe osiągały nawet pół metra wysokości. Ich pieczenie odbywało się w Wielki Piątek, ale przygotowania trwały już od poniedziałku. Nie żałowano jajek i bakalii, a wyrabianie ciasta trwało nawet kilkanaście godzin. Tradycyjnie barwiono je szafranem moczonym w wódce. Szafran dodawał ciastu także korzennego smaku i aromatu. Wystudzone baby obficie lukrowano.
Mazurki
Mazurki pochodzą ze Wschodu, a do Polski zostały przywiezione prawdopodobnie przez Turków. Nazwa „mazurek” wywodzi się stąd, że najpierw wypiekały je mazurskie kobiety. Dawniej mazurki pieczono tradycyjnie w Wielki Czwartek. Wypiek ten nie był aż tak skomplikowany jak babki, ale wymagał dużego kunsztu artystycznego. W mazurku liczyło się bowiem zdobienie. Aby uzyskać jak najlepszy efekt dekoracyjny, kupowano gotowe szablony z wzorami. Niektóre gospodynie układały z bakalii całe scenki rodzajowe.
Serniki
Sernik to także polski specjał.  Podczas pieczenia szczególnej staranności wymaga przygotowanie sera. Nasze babki bardzo często wałkowały na stolnicy zawinięty w serwetę ser, aby dobrze go wygładzić i odcisnąć nadmiar serwatki. Książki kucharskie z XIX wieku zalecały nawet przekręcenie dużych ilości sera przez maglownicę do bielizny.
Bez względu na rodzaj sernika najważniejszą cechą tego ciasta jest kremowa konsystencja i pulchność masy serowej. Tradycyjne dodatki do serników to: wanilia w laskach, utłuczona z cukrem w moździerzu, oraz bakalie.
Lukry
Lukier jest ozdobą wielkanocnych ciast. W zależności od dodatków lukry mają różny smak i aromat. Najczęściej dodaje się sok z cytryny i skórkę cytrynową, syrop pomarańczowy, cukier waniliowy i olejki aromatyczne. Takie lukry najbardziej pasują do babek. Inny charakter mają lukry przyrządzane z dodatkiem kakao, czekolady, karmelu albo naparu z kawy. Aromatyzuje się je alkoholem. Doskonale pasują do serników i mazurków. Lukry można barwić, najlepiej sokami owocowymi z malin, porzeczek, róży lub czarnego bzu.

zdjęcia: pinterest.com
źródło: Magazyn „Kuchnia”

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


24 thoughts on “Wielkanocne smakołyki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial