Blog lifestylowy

” Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów ” – recenzja

” Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów ” – recenzja

” Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów „ to niezwykle ważna i interesująca książka dostępna od 14 września br. na stronie Wydawnictwa Studio Emka. Na pewno zaciekawi czytelników zajmujących się bankowością, finansami korporacyjnymi i filozofią etyki. Pozycja powstała dzięki współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

 

 

Etyka finanse bankowość

 

 

Książka jest autorstwa, cenionego i dobrze znanego także polskim finansistom i pracownikom nauki,  profesora Paula H. Dembinskiego. Autor  kieruje Katedrą Międzynarodowej Strategii i Konkurencji Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii. Jest także wydawcą dwujęzycznego czasopisma „Finance & the Common Good / Finance & Bien Commun”.

 

 

 

 

Od końca lat 70. minionego wieku do 2007 roku, finanse odgrywały w gospodarce światowej coraz bardziej znaczącą rolę. Sprzyjały temu euforyczne obietnice o otwieraniu dzięki technikom i modelom finansowym nowych horyzontów wzrostu. W tym okresie opinia publiczna, kręgi biznesowe i rządy, ślepo wierzyły w techniki i instytucje finansowe. Dopiero kryzys zastopował to trwające trzy dekady zaślepienie.

Celem przedstawionej książki jest zachęta do refleksji nad etyką w świecie finansów po 2007 r, czyli okresie bankructw i skandali. W tedy, gdy ludzie zrozumieli jak niezrównoważony był rozwój finansów, który następował w próżni, poza polityczną i etyczną kontrolą zewnętrzną.

 

 

Etyka filozofia etyki

 

 

” Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów ” podzielona została na sześć rozdziałów, wśród których znajdziecie takie zagadnienia jak:

 • Dlaczego finanse potrzebują etyki ?
 • Finanse i etyka: podwójna aktualizacja
 • Dylematy etyczne właścicieli funduszy. Oszczędzający i rentierzy
 • Dylematy etyczne użytkowników funduszy. Dłużnicy publiczni i prywatni oraz inwestorzy
 • Dylematy etyczne w pośrednictwie finansowym
 • Nowe kierunki działania.

Książka rozpoczyna się od głębokiej analizy operacyjnych konsekwencji dwóch kluczowych pojęć: etyki i odpowiedzialności. Następnie rozważa dylematy etyczne typowe dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w każdą transakcję finansową. Dalej analiza obejmuje pośredników finansowych, takich jak banki, firmy ubezpieczeniowe, zarządzający aktywami i konsultanci, którzy funkcjonują w sieci różnych lojalności. Na zakończenie omawiane są dylematy użytkowników funduszy – gospodarstw rodzinnych zakładających hipotekę, firm lub organów władz publicznych, które zaciągają pożyczki. Wszyscy oni powinni być świadomi przyczyn i wartości stojących u podłoża ich decyzji.

 

 

 

Przedstawiona książka polecana jest głównie osobom zajmującym się finansami, ponieważ inspiruje do poszukiwania najlepszych sposobów budowania relacji z klientami oraz kształtowania solidnych więzi opartych na zaufaniu i rzetelności.

 

Pozostałe propozycje Wydawnictwa Studio Emka:

   • „Mieć odwagę służyć. Jak osiągać lepsze wyniki, służąc innym ”  tutaj KLIK
   • „Pomysł na dobre życie” tutaj KLIK

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial