Blog lifestylowy

Herbaciane pola Batumi

Herbaciane pola Batumi

Batumi, to miasto marzeń i snów naszych babć i mam. To był też wielki szlagier z ich czasów – śpiewany przez „ Filipinki” w latach 60., 70. i do dziś jest grany w Batumi prawie każdego dnia, w trakcie pokazu tańczących fontann na Bulwarze Batumi.

 

śpiewające fontanny filipinki Batumi blog 2022

Te tęskne słowa piosenki „ Batumi, ech  Batumi. Herbaciane pola Batumi . Cykadami dźwięczący świt. Świadkiem był szczęścia chwil….”dźwięczały mi w uszach w mym dzieciństwie. A potem mroźnymi, zimowymi  wieczorami, przy filiżance herbaty  „Gruzińskiej” wracały wspomnienia dziadków o Batumi i Czarnego Morza brzegu.

Wprawdzie te nastroje znam tylko ze wspomnień dziadków i mamy, ale coś z tego pozostało i we mnie, szczególnie smak herbaty „ Gruzińskiej ” wyjmowanej z metalowej puszki i z namaszczeniem parzonej przez babcię. Będąc w Gruzji postanowiłam sprawdzić jak to jest teraz z tą „ Gruzińską ” .

Jakież było moje zdziwienie, gdy w sklepach spożywczych prawie w ogóle nie spotkałam gruzińskiej herbaty. Była azerska, chińska, cejlońska, indyjska, nawet afrykańska i oczywiście  „królewski LIPTON” nieznanego pochodzenia. Gdzieniegdzie natykałam się na opakowania z gruzińskimi nazwami ale znajomi Gruzini twierdzili, że to turecko – azerskie podróbki i tak naprawdę to gruziński czaj kupię tylko na targu, na wagę, prosto z worka. To jest w większości herbata z dzikich lub przydomowych plantacji robiona przez samych wieśniaków. I rzeczywiście tak było, kupiłam dobrą liściastą herbatę zarówno czarną jak i zieloną.

pola herbaty w Gruzji opinia 2022

Jednak cała ta sytuacja z herbatą gruzińską nie dała mi spokoju. Będąc w Batumi postanowiłam sprawdzić, gdzie podziały się „ herbaciane pola Batumi ”. Jak wyczytałam w Wiki w latach 90 zeszłego stulecia, Gruzja była jednym z większych producentów herbaty i wytwarzała jej ok. 150 tysięcy ton rocznie, a obecnie nieco ponad 2000 ton. I tu zaczęła się prawdziwa jazda jak w tym radzieckim dowcipie „ że na Placu Czerwonym rozdają Moskwicze ….”

Po pierwsze pola herbaciane tak naprawdę nie były w Batumi tylko w okolicach Kobuleti, Ozurgeti, Lanczhuti i dalej na północ aż do Abhazji, wszędzie wzdłuż Morza Czarnego tylko nie w Batumi.

 

herbata z Gruzji w co warto zainwestować 2022

Po drugie, ze smutkiem stwierdziłam, że były to wzgórza porośnięte paprociami, krzakami i lasami. Tam rośnie dzika herbata zbierana przez Gruzinów i sprzedawana na targach głównie dla Gruzinów, a szkoda, bo to jest prawdziwa organiczna herbata. Tych roślin nikt od 30 lat niczym nie nawoził i nie pryskał żadnymi pestycydami, bo po co?                                                                                               

w co warto zainwestowac w gruzji co sie teraz oplaca 2022 herbata

Nie trzeba żadnych certyfikatów BIO, kontroli nawożenia organicznego, inspekcji fitosanitarnych, tysięcy sprawozdań i setek ludzi zatrudnionych przy tym przedsięwzięciu. Nie wiem, czy wiecie, że certyfikat BIO w UE dostaje się po 3 latach takich działań włączając w to np. niezapowiedziane naloty inspektorów w dowolnym terminie, bo rolnik chce wszystkich oszukać …

A w Gruzji, idziesz do lasku lub w pobliskie krzaki i masz świeże listki czystej herbaty, którą suszysz, fermentujesz, znów suszysz i masz czyste cudo o niebiańskim smaku, co z lubością czyniłam.

 

liście herbaty inwestycje w Batumi Gruzja 2022 co sie teraz oplaca

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jeepem po Kaukazie – relacja z wyprawy

Port morski w Batumi oraz rzeźba Ali i Nino

Ciekawe miejsca w Batumi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


1 thought on “Herbaciane pola Batumi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial