Blog lifestylowy

Wielkanoc w krajach europejskich

Wielkanoc w krajach europejskich

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest przez te kraje chrześcijańskie, które przyjęły nicejskie Credo z 325 roku. W dzisiejszym wpisie przeczytacie jak obchodzona jest Wielkanoc w krajach europejskich – zwyczaje, tradycje i symbole.

Wielkanoc w Niemczech

W Niemczech głównym symbolem  wielkanocnym jest zając, który zostawia jajka. Szukanie tych jajek a także prezentów stanowi doskonałą zabawę dla wszystkich bez względu na wiek. Ważną tradycją jest również dekorowanie domów świątecznymi drzewkami.

Wielkanoc w Czechach

W Czechach tradycją jest organizowanie świątecznych jarmarków, gdzie można zaopatrzyć się w świąteczne produkty: pisanki, słodycze oraz ozdoby, takie jak drewniane figurki i kołatki.

Wielkanoc we Włoszech

W czasie Wielkanocnym wielu Włochów wyjeżdża z miejsca swego zamieszkania najczęściej na południe kraju, gdzie panuje najładniejsza pogoda. We Florencji jedną ze świątecznych tradycji są pokazy ogromnej ilości fajerwerków wystrzeliwanych ze specjalnego rydwanu ciągniętego przez białe woły.

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii wiąże się z czterema dniami wolnymi od pracy, które jej mieszkańcy wykorzystują głównie na świąteczne zakupy ( w wielkanocny poniedziałek rozpoczynają się w sklepach wielkie wyprzedaże ). Poza tym mieszkańcy spacerują w parkach i organizują wyjazdy za miasto. Na ulicznych imprezach urządzane są występy zespołów ludowych. Tradycją jest również rozdawanie pieniędzy przez królową w Wielki Piątek ( są to pensy wybijane specjalnie na tę okazję ).

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzę wszystkim Czytelnikom bloga radosnego nastroju w gronie rodzinnym, smacznego jajka oraz mokrego Dyngusa ! 🙂

Wielkanoc w krajach europejskich obrzędy jarmarki świąteczne

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wielkanocne smakołyki
Jak ozdobić pisanki ?
Urok stołu wielkanocnego

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


2 thoughts on “Wielkanoc w krajach europejskich”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial