Blog lifestylowy

Tradycja ozdabiania pisanek

Tradycja ozdabiania pisanek

Już niedługo Święta Wielkanocne i niebawem każdy z nas będzie przystrajać swój koszyczek. Wśród różnych smakołyków nie może zabraknąć przede wszystkim jajek, które są symbolem odradzającego się życia. To one, pięknie pomalowane i ozdobione królują na wielkanocnym stole. Jak się okazuje, tradycja ozdabiania pisanek sięga jeszcze przed erę chrześcijaństwa. Już starożytni Persowie malowali jajka, a od nich tę tradycję przejęli Rzymianie oraz Grecy. W Polsce najstarsza pisanka pochodzi z X wieku. 

Sposoby zdobienia pisanek

Jak wiadomo najłatwiej wykonuje się pisanki na jajkach ugotowanych na twardo. Niestety takich pisanek nie przechowamy zbyt długo. Dlatego warto wykorzystać w tym celu wydmuszki, które choć są delikatniejsze, to odpowiednio przechowywane mogą przetrwać bardzo długo.

Do zabarwienia jajek stosujemy różnokolorowe barwniki rozpuszczone w gorącej wodzie. Piękne efekty można uzyskać również wykorzystując naturalne barwniki roślinne, np. gotując jajka w łupinach cebuli oraz zanurzając je w soku z buraków, czarnego bzu lub jagód.

Do zdobienia jajek możemy wykorzystać różne materiały: serwetki, tasiemki, kolorowy papier, farby, koraliki i brokat. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłowości.

W naszej rodzinie tradycja ozdabiania pisanek jest również bardzo ważna. Moje córki uwielbiają barwienie pisanek, a następnie ich ozdabianie za pomocą wydrapywanki lub malowania kolorowymi pisakami. Własnoręcznie wykonane pisanki są najlepszą ozdobą w koszyczku i na stole wielkanocnym. Są także wspaniałym prezentem dla przyjaciół i rodziny. 

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa czekają nas drugie Święta Wielkanocne w reżimie sanitarnym. Niestety po raz kolejny  będziemy musieli spędzić je w ograniczonym gronie i zrezygnować z dalszych wyjazdów do rodziny. Mimo to nawet podczas świąt mogą zdarzyć się  różne wypadki. Dlatego, aby dodatkowo chronić najbliższych chciałam wam polecić stronę https://www.tuodszkodowania.pl/  gdzie  znajdziecie wiele przydatnych informacji na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.   

Ale dość już tego czarnowidztwa !  Myślę, że te Święta Wielkanocne będą mimo wszystko wyjątkowe i udane. Czego wam wszystkim serdecznie życzę :)!                                                                                                                                                 

 

tradycja ozdabiania pisanek inspiracje

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wielkanocne smakołyki

Wielkanocne dekoracje

Atmosfera świąt

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


2 thoughts on “Tradycja ozdabiania pisanek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial