Blog lifestylowy

” Najważniejszy mecz Kremla ” – recenzja

” Najważniejszy mecz Kremla ” – recenzja

” Najważniejszy mecz Kremla „ to kolejna nowość Wydawnictwa Agora, której premiera odbyła się 9 maja br. Jej autorami są dwaj dziennikarze: Roman Imielski ( szef działu Kraj w „Gazeie Wyborczej”) i Radosław Leniarski (szef działu Sport w „Gazecie Wyborzej”).

 

” Najważniejszy mecz Kremla ” – opis:

To książka o Rosji, która szykuje się do wielkiego wyzwania organizacyjnego i wizerunkowego, jakim jest mundial. Ta historia jest trochę śmieszna, trochę straszna, trochę smutna. Dla Rosji to jeden z najczarniejszych momentów od końca zimnej wojny. Putin i jego „kamanda” grają mecz ze światem, ale też z samymi sobą. Grają twardo i brutalnie faulują rywali: zagarniają Krym, atakują Donbas, strzelają w plecy przeciwnikowi politycznemu, szprycują swoich sportowców, kryją doping za łapówki, podsyłają gaz bojowy byłemu oficerowi wywiadu i jego córce. Tak wyglada pierwsza połowa meczu. Co będzie sie działo w drugiej? Wielu chciałoby ustawić mecz na swoją korzyść, ale wynik wciąż jest niepewny.

 

 

Najważniejszy mecz Kremla recenzja opinia

 

 

Można powiedzieć, że ” Najważniejszy mecz Kremla ” to książka ” na czasie „, ponieważ od kilkunastu dni wszyscy (czy to bardziej interesujący się piłką nożną czy też mniej ) przepełnieni jesteśmy emocjami związanymi z Mistrzostwami Świata w Rosji. Jednak to nie jest typowa książka o futbolu, choć zajmuje on  istotną część. Jest to raczej pozycja o zabarwieniu polityczno – sportowym.

Z książki dowiecie się m.in. jak w ogóle doszło do tego, że na gospodarza tegorocznego mundialu została wybrana Rosja, a następnie jak wyglądały przygotowania miast do turnieju. Osobiście mogę Wam polecić interesujący rozdział dotyczący afery dopingowej, przez którą reprezentacja Rosji została wykluczona z igrzysk w Pjongczangu, a także rozdział przedstawiający kulisy zabójstwa na tle politycznym Borysa Niemcowa w 2015 r.

W książce nie zabraknie także informacji na temat łapównictwa i korupcji jakie mają miejsce w kraju rządzonym przez Putina oraz jak wymusza się dyscyplinę i posłuszeństwo. Na pewno warto zapoznać się także z częścią przedstawiającą warunki panujące w łagrach, zwłaszcza w żeńskim łagrze w Poćmie oraz w koloniach więziennyh w Mordowii.

Jak widzicie tematyka zaprezentowana przez autorów jest bardzo szeroka i ma niewiele wspólnego z typowa piłką nożną i obstawianiem meczy. Porusza za to wiele ciekawych zagadnień politycznych i propagandowych z wielkimi imprezami sportowymi w tle. Uważam, że wszyscy zainteresowani kulisami tegorocznego mundialu i wydarzeniami, które do niego doprowadziły, konicznie powinni przeczytać tą pozycje. Dzięki niej można zrozumieć jak politycy i przywódcy światowi są w stanie wykorzystać wielkie wydarzenia sportowe do uzyskania swoich politycznych celów. Książka jest godna polecenia, szczególnie w trakcie trwania Mistrzostw Świata.

 

 

Najważniejszy mecz Kremla ksiazka opinia

 

 

 

WARTO PRZECZYTAĆ:
Mistrzostwa Świata w Rosji – wielka niewiadoma
” Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą ” – recenzja
” Brudna piłka” R. Buschmann, M. Wulzinger

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


5 thoughts on “” Najważniejszy mecz Kremla ” – recenzja”

  • Ostatnio skończyłam czytać książkę o rosyjskim wywiadzie – KGB, była bardzo interesująca. Ta przedstawiona przez Ciebie porusza równie ciekawe aspekty rosyjskiej działalności – z przyjemnością ją przeczytam:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  • tak sobie żartowaliśmy w rodzinnym gronie, co się stanie z piłkarzami jak przegrają mecz na mudialu. Czy trafia do łagrów czy zostanie upozorowane ich samobójstwo. Jak widać, Rosja to nadal stan umysłu i tam wszystko jest możliwe. Nawet malowanie trawy na zielono nadal jest u nich praktykowane.
    Przerażające, ale prawdziwe. Nie przepadam za sportem, a już w szczególności za piłką nożną, ale po tę książkę chętnie bym sięgnęła, bo jak widać zatacza szerokie kręgi, zahaczające o znacznie szersze kręgi 🙂
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial