Blog lifestylowy

Mccheta – powrót do przeszłości

Mccheta – powrót do przeszłości

Będąc w Gruzji na całym jej terenie dosłownie potykamy się o jakieś zabytki w postaci ruin zamków, miast czy setek cerkwi wzniesionych wysoko na wzgórzach. Z reguły są to niewielkie budowle lub bardzo zniszczone ruiny, które na nas Polakach przywykłych do Wawelu i Malborka nie robią aż tak wielkiego wrażenia. Dopiero po wizycie w Mcchecie uznanej za pierwszą stolicę Gruzji, którą była od III  w. p.n.e.  do V w. n.e. zaczynamy tak naprawdę trochę inaczej myśleć o kulturze gruzińskiej i całej historii Gruzji. Dociera do nas, że to cywilizacja powstała równolegle z egipską, a niektórzy twierdzą, że częściowo załapują się na Babilończyków czy nawet Sumerów. Pierwsze ślady osadnictwa datują się na późny neolit, czyli miedzy 6000 a 4500 r p.n.e., a gdzie my z naszym Biskupinem  (748 r p.n.e.).

Mccheta i jej zabytki :

Sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w., powstały na miejscu pierwszej świątyni z IV w., miejsce koronacji królów Gruzji, siedziba najwyższych władz  Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

Monastyr Samtawro IV-XVI wiek, w tym cerkiew św. Nino z IV w. i kościół Przemienienia Pańskiego XI-XV w. 

Monastyr Dżwari (Monastyr Krzyża) z VI w. położony po drugiej stronie centrum miasta, oddalony na wzgórzu za rzekami Mtkvari i Aragwy.

Armaztsikhe – Bagineti – ciekawe starożytne ruiny, jedne z najcenniejszych w Gruzji. Miasto założono w III w. p.n.e., służyło m.in. królom iberyjskim. Trzeba sobie uświadomić, że cały ten kompleks zbudowany był na powierzchni ok. 30 ha. W jego skład wchodzi twierdza, pałace, cytadela, grobowce. Z drugiej strony Mcchety na wzgórzu znajdują się ruiny miasta-twierdzy Cycamuri  opisywane przez Greków jako Sawsamoro III w. p.n.e. – V w. n.e. Dzięki temu uświadamiamy sobie wielkość i potęgę tej cywilizacji. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że wszystko było budowane z kamienia, tak żeby przetrwało wieki. U nas dopiero Kazimierz Wielki pomyślał o tym i z drewnianej zrobił murowaną.  A cały kompleks Mccheta – Armaztsikhe – Bagineti – Cycamuri mieści się na kilkudziesięciu hektarach (dlatego warto tam jechać samochodem i w dobrych butach), kiedy nasz Wawel obecnie ma 4 ha, a średniowieczny Kraków  położony był na powierzchni 80 ha ( 1257 r  n.e. ), a różnica w budowie to bagatela 1500 lat.

Po takich doznaniach muszę przyznać, że nabrałam większej pokory do małych cerkwi i gruzińskich zamków liczących po  2500, a może i więcej lat, a także do samych Gruzinów i ich kultury. 

Jedyną rzeczą której mi brakowało to mała ilość publicznych toalet, ich stan czystości oraz takiego wyposażenia jak bezdotykowy dozownik do mydła.  No w końcu byłam tam w szczycie światowej pandemii. Ale mimo tego serdecznie polecam, odwiedźcie Gruzję i obowiązkowo Mcchetę – pierwszą stolicę Gruzji.

 

Mccheta co warto zwiedzic atrakcje 2022
Mccheta brama obok katedry 2022
Mccheta atrakcje mury lato 2022
Mccheta rekodzielo dywany
Mccheta turysci pamiatki
Mccheta co warto kupic pamiatki z podrozy
Mccheta katedra zabytki blog
Mccheta wejscie zabytki stolica
Mccheta dawna stolica gruzji plac zabaw
Mccheta rzeka widok na gory

WARTO PRZECZYTAĆ:

Twierdza Gonio – atrakcja Adżarii

Batumi – nadmorski kurort na wakacje

Wspomnienia z wyjazdu do Makhuntseti

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial