Blog lifestylowy

Dom pachnący lawendą

Dom pachnący lawendą

Coraz piękniejsza pogoda za oknami, coraz bardziej malownicze krajobrazy roztaczają się przed naszymi oczami … Jednym słowem wiosna rozgościła się u nas na dobre.
Czas pędzi jak szalony … We Francji zacznie się niedługo czas kwitnienia lawendy. No właśnie, świeżej, aromatycznej lawendy, której zapach bardzo lubię. Tym bardziej, że z lawendą od razu kojarzy mi się urzekająca Prowansja, nasycona fioletem i przepełniona aromantycznymi zapachami ziół i przypraw,  którą chciałabym bardzo odwiedzić. Na razie jednak muszę zadowolić się lawendą w doniczce i dekoracjami z wykorzystaniem tego elementu 🙂
Dekoracje lawendowe od razu przywołują mi na myśl styl prowansalski, wywodzący się z francuskiej tradycji, dlatego też dzisiaj słów kilka na temat jego cech charakterystycznych.

Patrząc na meble z litego drewna lub żeliwne, często malowane we florystyczne wzory, a także charakterystyczne belki pod sufitem i wysokie listwy, można powiedzieć, że jest to styl niewątpliwie nawiązujący do domowego ciepła.
Dodatki, takie jak obrusy, serwetki, poszewki, a nawet dekoracja okna  muszą być naturalne, najczęściej wykonane z lnu, bawełny lub szyfonu. Charakterystyczne są również hafty i ręcznie dziergane koronki. Oczywiście nie można pominąć lawendy, która jest wiodącym elementem wielu dekoracji: donice, zapachowe torebeczki czy bukiety. Typowe dla tego stylu kolory to biały, szary i błękitny, a w dodatkach fioletowy i beżowy.
Myślę, że taki dom, utrzymany w stylu prowansalskim, zawsze wygląda elegancko i ponadczasowo. No i zawsze to trochę Francji na polskiej ziemi…

zdjęcia: pinterest.com, decoholic.org
 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


8 thoughts on “Dom pachnący lawendą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial